Tjäna en hacka på att hjälpa fattiga
Går det att bekämpa fattigdom och samtidigt själv göra sig en hacka? Ja, säger Lars-Olof Hellgren som investerar i Afrika och berättar mer i dagens Plånboken som du kan lyssna på här.
Han driver Mikrofinanshuset i Uppsala med kontor i Uppsala Slott. Mikrofinanshuset består av 4 lite olika bolag som alla har som målsättning att hjälpa fattiga i Afrika, inte genom bidrag utan genom lån på marknadsmässiga villkor.
För närvarande är det enda sättet för privatpersoner, som inte vill satsa 500 000kr, ett medlemskap i i Jamii B Scandinavia ekonomisk förening – vars medel oavkortat går till att utveckla den framgångsrika Kenyanska Mikrofinansinstitutionen Jamii Bora. Avkastningen där är mer social än reell. Läs mer i Mikrofinans senaste tidning
Om det skulle finnas fler mikrolånmöjligheter i Sverige så skulle fler fattiga här också kunna start egna företag eftersom de inte får låna i bank utan säkerhet.
Dock säger Lars-Olof Hellgren i SR P1 program Plånboken att han jobbar för att svenska privtpersoner skall kunna investera direkt i Mikrofinanshuset på något liknande sätt som man i dag kan göra i det danska MYC4.
Fakta MYC4 hämtat från myc4.com
MYC4 är en online marknadnadsplats som bygger broar mellan dig och afrikanska entreprenörer som saknar kapital för att utveckla sitt företag. Vi ser enorma företagspotential i Afrika, som bara väntar på att få utvecklas. MYC4 är explosivt.
Under Invest hittar du ett antal företagare och med så lite som 5 Euro, du kan spela en avgörande roll i att få deras företag att blomstra. Det är enkelt och säkert att använda MYC4, du kan komma igång inom några minuter – och du kan till och med tjäna pengar. Så här kommer du igång:
• Klicka här för att skapa ett konto
• Överför pengar på ditt konto. Du kan använda ett kreditkort eller göra en banköverföring.
• Välj de företag du vill investera i.
• Låna ut från 5 Euro …
Om du vill veta mer innan du börjar (på engelska):
Varför företagsamhet är ett verktyg för att utrota fattigdom?
Hur bestämmer jag min ränta?
Vad är riskerna med att investera i Afrika?
Vem står bakom MYC4?
Ja förutsättning finns alltså redan nu för sociala investeringar som också kan gå med vinst! Dessutom finns det ju möjlighet att investera i solceller som ger politisk och miljömässig avkastning;-)
MatsRG
Tänk på miljön
